Strona główna » Podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne
Technologia

Podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne

Każdy kierowca nabywający samochód jest prawnie zobowiązany do ubezpieczenia go. Podstawową polisą chroniącą osoby, które mogą zostać poszkodowane na skutek spowodowanej przez Ciebie kolizji jest OC. Co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

Obowiązek każdego kierowcy

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym mającym na celu uchronienie Cię przed koniecznością pokrycia z własnej kieszeni szkód, które spowodowałeś podczas jazdy. Do jego wykupienia zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego (samochodu osobowego lub ciężarowego, autokaru, motocyklu). Z jej zawarciem lepiej nie zwlekać – umowa powinna być podpisana najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu (wyjątkiem od tej reguły jest ubezpieczanie pojazdów historycznych, które mogą zostać objęte ochroną w dniu wprowadzenia do ruchu).

Brak polisy? Przygotuj się na karę!

Niestety, zapominalscy kierowcy, którzy przegapią termin zakupu lub odnowienia polisy, będą musieli zmierzyć się z przykrymi konsekwencjami swojego zaniedbania. Brak ważnego ubezpieczenia jednoznaczne jest z nałożeniem na właściciela samochodu dotkliwej kary finansowej, która może wynieść nawet około 5 tysięcy złotych.

Jak zaoszczędzić?

Wydawać by się mogło, że jeśli zakres działania ubezpieczenia OC określony jest ustawowo, to ceny polis w poszczególnych towarzystwach powinny być jednakowe. Nic bardziej mylnego. Każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa swoje stawki, uzależniając ich wysokość od wielu czynników (doświadczenia kierowcy, danych technicznych pojazdu, miejsca zamieszkania i tak dalej). Zanim udasz się do biura w celu zawarcia umowy, warto porównać oferty różnych towarzystw. Na stronie mfind.pl znajdziesz przejrzystą, prostą w obsłudze porównywarkę, dzięki której w kilka minut znajdziesz najkorzystniejszy dla siebie wariant.