Strona główna » Skituring – najważniejsze informacje
Ciekawe

Skituring – najważniejsze informacje

Skituring to stosunkowo nowa dyscyplina sportowa. Na czym ona polega? Co jest tutaj naprawdę istotne? Jakie są zalety pójścia na profesjonalne szkolenie? O tym powiemy za chwilę…

Co to jest skituring?

Na początek warto powiedzieć trochę o tym, co to w zasadzie jest ten cały skituring. Otóż zasadniczo ta dyscyplina sportowa powstała z połączenia turystyki wysokogórskiej oraz narciarstwa zjazdowego. Generalnie polega ona na tym, że wchodzimy na górę, po czym zjeżdżamy z niej.

W obydwie strony dozwolone jest tutaj korzystanie z fragmentów szlaków pieszych, zjazdowych – możliwości zasadniczo jest naprawdę całkiem sporo. Jednak podkreślmy, że nie jest zbyt bezpieczny sport i inwestować w niego mogą osoby, które jednak posiadają jakieś doświadczenie zarówno w zakresie narciarstwa zjazdowego, jak i oczywiście turystyki wysokogórskiej, a także czasem i wspinaczki. Zalecane jest tutaj odbycie także szkolenia skiturowego. Jakie są jego zalety?

1) większe bezpieczeństwo

Przede wszystkim warto tu podkreślić, że szkolenie skiturowe umożliwia nam zredukowanie poziomu ryzyka w górach. Na nim bowiem na pewno zostaną omówione wszelkie najważniejsze kwestie związane ze wzywaniem i udzielaniem pomocy, z zachowaniem bezpieczeństwa podczas lawiny, z właściwą oceną warunków pogodowych, sposobem rozbijania obozowiska itp.

Generalnie są to naprawdę bardzo istotne kwestie, których nie wolno bagatelizować. Co roku wiele osób ginie w górach, często właśnie z powodu braku właściwego przygotowania.

2) dobrze dobrany sprzęt

Warto także dodać, że takie szkolenie skiturowe powinno także pomóc nam odpowiednio dobrać sprzęt do danego rodzaju sportu. Warto w tym momencie podkreślić, że skituring wymaga nieco innego rodzaju nart, wiązań itp. już nie mówiąc o całym sprzęcie i ubraniach potrzebnych do podejścia pod górę i czasem także – utrzymania tam obozowiska.

Bowiem trzeba zaznaczyć, że skituring często także obejmuje również dłuższe wycieczki niż jeden dzień. Dobrze dobrany sprzęt, zaprzyjaźnienie się z instruktorami ich doświadczenie i pomoc, na pewno zaś pomogą nam właściwie wszystko dobrać.

3) satysfakcja ze skituringu

Podsumowując można jeszcze powiedzieć, że takie szkolenia skiturowe zdecydowanie zwiększą naszą satysfakcję z uprawiania tego sportu. Tutaj bowiem nie będziemy się już na szczycie zastanawiać, czy na pewno robimy dobrze, martwić, że czegoś nie wiemy. Będziemy mieć poczucie, że wszystko robimy tak dobrze, jak tylko w zasadzie się da i że jesteśmy świetnie przygotowani do tego działania.