Panele led są nowoczesne i uniwersalne. Choć najczęściej stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej, coraz częściej trafiają też do domów i mieszkań. Warto przed zakupem sprawdzić, jaka barwa światła led będzie najbardziej odpowiednia i wybrać ją do wszystkich paneli, by oświetlenie było spójne.
Barwa ciepła czy zimna?
Pierwsze, tradycyjne żarówki emitowały zawsze ciepłe żółte światło. Dopiero gdy pojawiły się lampy halogenowe, można było wybrać zimny odcień światła.
W przypadku paneli led ich światło może być ciepłe, neutralne lub zimne. Ciepła barwa światła sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Warto ją wybrać do sypialni i pokoju dziennego. Z kolei zimne, a także neutralne światło, sprzyja koncentracji. Można je stosować w gabinetach i biurach.
W przypadku pomieszczeń, w których na ścianach są płytki, lepiej wyglądać będą panele LED o zimnej barwie.
Naczelną zasadą jest też to, by wszystkie lampy, nie tylko w formie paneli led w jednym pomieszczeniu, miały tę samą barwę światła.
Jaką moc powinny mieć panele led?
Moc ledowych paneli należy dopasować do wielkości pomieszczenia oraz tego, jak dużo naturalnego światła się w nim znajduje. Przyjmuje się, że do oświetlenia 1m2 powierzchni potrzeba 5-6 lumenów. W korytarzach i piwnicach, gdzie nie ma zbyt wiele naturalnego światła należy przyjąć około 8 lumenów na 1m2.
Następnie należy sprawdzić, jaką moc mają konkretne panele. Na tej podstawie będzie można zdecydować, ile ich kupić.
Niektórzy producenci ledowych paneli sprzedają panele, które można ściemniać. Dzięki temu można dostosować moc oświetlenia do pory dnia i przygasić oświetlenie pod wieczór, by zbyt mocno nie rozpraszać mózgu przed snem.
Dlaczego warto wybrać panele led?
Panele led są jednym z bardziej energooszczędnych typów oświetlenia. Wielu użytkowników tego typu lamp chwali też ich żywotność. Mają nowoczesny design, ale z uwagi na to, że są dość proste pod względem estetycznym sprawdzą się w każdym rodzaju pomieszczeń.
Technologia led jest bardzo wydajna. Oświetlenie powstałe przy jej zastosowaniu nie nagrzewa się i jest praktycznie bezawaryjne.