Strona główna » Dlaczego Flutter ma tak duży wpływ na aplikacje mobilne?
Technologia

Dlaczego Flutter ma tak duży wpływ na aplikacje mobilne?

Stworzenie aplikacji, jaka cechować się będzie dużą skalowalnością, nie jest wcale takie łatwe. Na szczęście, współcześni programiści, doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Jest to możliwe dzięki temu, że wykorzystują one nowoczesne rozwiązania technologiczne, wśród których można wymienić nazwę Flutter. 

Flutter – ogólnie

Zanim flutter app development zostanie dokładnie omówiony, warto przejść do najważniejszego. Czym owy Flutter tak naprawdę jest? 

Flutter to toolkit UI Google stworzony do budowania natywnych aplikacji dla urządzeń mobilnych, internetowych i desktopowych z wykorzystaniem jednej bazy kodu, a nie dwóch odrębnych.

Po raz pierwszy z takim narzędziem mobilnym spotkać się można było 4 grudnia 2018 roku. Niecałe cztery lata wystarczyły na to, aby Flutter zdobył na ogromnej popularności. Dzisiaj wykorzystywany jest on przez wiele firm, w tym chociażby przez 10Clouds.

Co należy wiedzieć?

Może ktoś nie będzie osobiście wykorzystywał tego typu narzędzia, zlecając to innym osobom, ale jednak pewne podstawy trzeba opanować. Chociażby to, że do jego obsługi potrzebny jest język Dart, który umożliwia szybkie wykonanie – w szczególności, jeżeli na danych platformach uwzględni się natywny kod maszynowy.

Ważne są widoki, które użytkownik opisuje samodzielnie. Mówiąc wprost – programista wpisuje to, co chce tak naprawdę osiągnąć. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać specjalnych kodów, które na dodatek mogą doprowadzić do renderowania specjalnych elementów UI, jakie nie zawsze są wskazane.

Widżety Fluttera

Temat, który zainteresuje każdego programistę, jaki postanowi bazować na Flutter. Otóż są tu dostępne dwa rodzaje widgetów.

Pierwszy to stateless. Jest on niezmienny, ponieważ nie posiada swojego stanu. Nie ma opcji do tego, żeby w czasie trwania/użytkowania aplikacji, stateless został zmieniony.

Drugi to stateful. Przeciwnik wyżej wymienionego, bowiem posiada swój stan, a na dodatek jest w zupełności od niego zależny. W momencie, kiedy stan stateful jest zmieniony, cała zawartość widżeta również zostaje zmieniona. 

Gotowe komponenty

Wielu programistów przyznaje, że praca z Flutter jest bardzo przyjemna dzięki gotowym komponentom, jakie można tu znaleźć. Dzięki temu nie trzeba wymyślać niezliczonej ilości kodów, które definitywnie sprawiłyby, że całość naprawdę będzie wyglądać fajnie. Można tu wymyślić coś fajnego, ekstra, co sprawi, że cała aplikacja zyska – nie tylko na funkcjonalności, ale również na atrakcyjności.