Strona główna » Jakie są rodzaje butów rowerowych SPD?
Zdrowie i Uroda

Jakie są rodzaje butów rowerowych SPD?

Jeżeli chodzi o popularne buty rowerowe SPD, to można je podzielić na klasyczny buty MTB, jak i również buty szosowe. Buty tego typu mogą posiadać metalowy (MTB) albo plastikowy (szosa) blok, który błyskawicznie zatrzaskuje się w pedale, dzięki czemu można liczyć na pewne i stabilne połączenie.

Czym charakteryzują się buty szosowe SPD?

Szosowe buty rowerowe SPD mają charakterystyczne mocowanie na blok szosowy (zazwyczaj na trzy śruby). Jeżeli chodzi o zapięcie to producenci stosują nie tylko klasyczne rzepy, ale również specjalne klamry. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się pokrętła BOA. Po bardzo długiej przerwie do mody powracają także klasyczne sznurówki.

Szosowe buty SPD są bardzo lekkie i co najważniejsze posiadają sztywną podeszwę, dzięki której można liczyć na lepszy transfer mocy. Pamiętać należy jednak o tym, że wystający blok i praktycznie zerowy bieżnik znacząco utrudnia chodzenie. Problemy pojawiają się zwłaszcza na bardzo śliskich nawierzchniach. Buty tego typu są idealnym wyborem dla osób, które na rowerze pokonują dłuższe trasy bez zsiadania.

Buty SPD pod bloki MTB

Buty MTB są dobrym wyborem dla tych rowerzystów, którzy chcą skorzystać z dobrodziejstwa systemu SPD, ale dodatkowo potrzebują sprawnie poruszać się pieszo. Buty MTB wybierane są także przez te osoby, które w pierwszej kolejności cenią sobie jazdę na ostrym kole.

Górskie buty są mniej sztywne od powyżej opisanych szosowych odpowiedników i co najważniejsze mają bieżnik, który umożliwia swobodne przemieszczanie się. Oryginalne buty rowerowe SPD MTB są bardzo wytrzymałe i jednocześnie zapewniają lepszą ochronę przed różnego typu uderzeniami.

Czym charakteryzują się standardowe buty SPD MTB?

Producenci oferują klasyczne buty rowerowe SPD do jazdy górskiej, jak i również całą grupę butów rowerowych, które są kompatybilne z systemem bloków mocowanych na dwie śruby. Do tej drugiej grupy można zaliczyć nie tylko buty miejskie, ale również buty turystyczne i sandały.

Buty do jazdy MTB wyróżniają się charakterystycznym designem i dość sztywną podeszwą. Nie można zapominać także o wymyślnych zapięciach, od rzepów po pokrętła BOA. Nowoczesne buty MTB zapewniają nie tylko doskonały transfer mocy, ale również cenione są za funkcjonalność i olbrzymi komfort. Niższe modele są dobrym wyborem dla osób, które poszukują zdecydowanie mniej sztywnego obuwia. W dużej mierze to właśnie niskie buty znacząco ułatwiają chodzenie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie 0.