Strona główna » Jak przygotować samochód na zimę?
Motoryzacja

Jak przygotować samochód na zimę?

Gwałtowne ochłodzenie, przymrozki i opady mogą negatywnie wpływać na pracę samochodu. Aby zminimalizować ryzyko awarii czy wystąpienia kolizji groźnych dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, należy odpowiednio przygotować auto do sezonu zimowego. Jak to zrobić? Sprawdź nasze rady!

Przede wszystkim: opony

Jednym z najważniejszych etapów przygotowania samochodu do okresu jesienno-zimowego jest wymiana opon letnich na zimowe. To właśnie opony są jedynym elementem łączącym pojazd z jezdnią, one odpowiadają za precyzje prowadzenia, wpływają na drogę hamowania. Parametry modeli letnich i zimowych znacznie się od siebie różnią. Guma, z której produkowane są opony do jazdy zimą, jest bardziej miękka, dzięki czemu ma dobrą przyczepność do mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet lodu. Ponadto, głęboki bieżnik lepiej odprowadza błoto i wodę, co niweluje ryzyko poślizgu. Eksperci zalecają, aby zmienić opony z letnich na zimowe wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni.

Oświetlenie

Podróżowanie samochodem zimą w dużej mierze oznacza jazdę po zmroku, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić oświetlenie. Zadbaj o to, aby wszystkie żarówki były w pełni sprawne  i ustawione pod dobrym kątem (pomoże Ci w tym diagnosta).

Płyny

Niezależnie od tego, czy jeździsz samochodem na gaz, benzynę czy olej napędowy, zanim zaskoczą Cię mrozy, powinieneś zrobić dokładny przegląd płynów eksploatacyjnych – oleju, płynu chłodniczego i hamulcowego, płynu do spryskiwaczy. Nie zwlekaj do ostatniej chwili – jeśli płyn w układzie chłodzenia zamarznie, może poważnie uszkodzić chłodnicę, a nawet silnik. Wysokiej jakości płyny i inne akcesoria, dzięki którym jazda po zaśnieżonych ulicach będzie znacznie przyjemniejsza i bezpieczniejsza, znajdziesz na stronie motopiema.pl.