Strona główna » Buty rowerowe SPD – kiedy warto je zakupić?
Ciekawe

Buty rowerowe SPD – kiedy warto je zakupić?

 

Jazda rowerem ma bardzo wielu fanów. Z czasem niedzielne wycieczki z rodziną mogą jednak przerodzić się w prawdziwą pasję, gdzie już zdecydowanie warto wyposażyć się nie tylko w odpowiedni sprzęt, ale również buty. A może na buty rowerowe SPD warto zdecydować się znacznie wcześniej? Jakie powinny być buty na rower?

Kiedy warto pomyśleć o profesjonalnych butach na rower?

Jeśli dobrze się przyjrzymy, to zauważymy, że coraz więcej pasjonatów dwóch kółek decyduje się również na profesjonalne obuwie. Co prawda, jeśli jeździmy tylko sporadycznie i unikamy przy tym brzydkiej pogody, to z pewnością wystarczą nam nasze wygodne adidasy czy tenisówki. Jeśli jednak nasze trasy robią się coraz dłuższe i nie przykładamy już dużej wagi do warunków ani pogody, w jakiej przyjdzie nam jeździć, to warto rozważyć zakup profesjonalnego stroju, w tym przede wszystkim butów.

Profesjonalne buty do jazdy rowerowej można najprościej podzielić na dwa rodzaje – takie, które służą jeździe w trudnych, górskich warunkach oraz takie, które służą jeździe po drodze asfaltowej, czyli buty rowerowe SPD. Te dwa typy różnią się kilkoma istotnymi cechami, które mają zasadniczy wpływ na jakość jazdy.

Buty do jazdy w warunkach miejskich, czyli tzw. szosowe

Mowa oczywiście o butach rowerowych SPD. Nazwa to związana jest z najpopularniejszym systemem mechanizmów zatrzaskowych na pedałach przy rowerach górskich opatentowanych przez firmę Shimano. Buty do jazdy rowerowej górskiej oraz szosowe wyposażone są w specjalne elementy, które sprawiają, że pasują one do pedała i za pomocą specjalnych zatrzasków trzymają się one dużo bardziej stabilnie, co zdecydowanie wpływa na jakość jazdy rowerem.

Buty rowerowe SPD posiadają gładką podeszwę oraz co najmniej trzy otwory, dzięki którym można je stabilnie przymocować do pedałów. Podeszwa jest na tyle twarda, że w tego rodzaju butach nie można praktycznie w ogóle chodzić – służą tylko jeździe rowerem.

Inne właściwości butów rowerowych SPD

Poza tym, że posiadają one możliwość mocowania, to odznaczają się one również innymi, wyjątkowymi właściwościami. Przede wszystkim pozwalają na bardziej efektywną jazdę. Pedałowanie jest znacznie bardziej wydajne, a jazda znacznie szybsza i bardziej efektywna. Nic więc dziwnego, że takie buty wybierają pasjonaci jazdy na dwóch kółkach.

Tego rodzaju buty są również przystosowane do zmiennych warunków pogodowych. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają ochronę przed deszczem, zimnem, a także zapewniają właściwą termoregulację.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe spd.