Decydując się na emigrację zarobkową myślimy przede wszystkim o możliwości zwiększenia wynagrodzenia, ale też podnoszeniu kwalifikacji, poznawaniu nowych technologii, poszerzaniu wiedzy. Decyzja o wyjeździe, szczególnie za granicę, nie jest łatwa dla osób posiadających małe dzieci i partnerów. Warto wiedzieć, że decydując się na wyjazd przysługują nam liczne zasiłki. Jednym z nich jest Kindergeld.
Czym jest Kindergeld?
Kindergeld to nic innego jak zasiłek przysługujący na każde dziecko – ma on zaspokajać potrzeby materialne dziecka i wspomagać rodziców w wychowaniu. Niemieckie prawo jasno określa komu ono przysługuje: do 25 roku życia, jeśli dziecko kontynuuje naukę oraz bez ograniczeń wiekowych, jeśli do momentu ukończenia 18. Roku życia lekarz orzekł niepełnosprawność. Wysokość Kindergeld jest stała, korygowana przez rząd raz w roku. Kindergeld przysługuje dzieciom rodziców, którzy pracują w Niemczech na niemieckich warunkach, posiadają tu zarejestrowaną działalność gospodarczą lub też pracują sezonowo. Co ważne: o Kindergeld może ubiegać się również osoba, która pracuje w Niemczech, ale składki na ubezpieczenie socjalne odprowadza w Polsce.
Niezwykle ważną informacją dla Polaków pracujących w Niemczech jest to, że o Kindergeld można ubiegać się nawet do 6 miesięcy wstecz. Osoby pracujące w Niemczech muszą więc pamiętać, aby wniosek o przyznanie Kindergeld złożyć nie później niż po upływie 180 dni od momentu zatrudnienia.
Kindergeld a 500+
Czy możliwe jest pobieraniu zasiłków na dzieci jednocześnie w Niemczech i w Polsce? Jak wpływają na siebie Kindergeld i 500+? Prawo reguluje to zagadnienie. Aby móc pobierać wysoki zasiłek na dziecko konieczne jest złożenie równolegle wniosków zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Odpowiednie urzędy zadecydują, który kraj będzie miał pierwszeństwo w wypłacaniu zasiłku.