Zielone Domy, domy szkieletowe, domy drewniane – kilka nazw dla domów tworzonych z naturalnych materiałów budowlanych zachęciły już ludzi w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Francji do wykorzystania nowoczesnych technologii stawiania domów. Dlaczego w Polsce technika szkieletowa spotyka się nadal z tak negatywnym odbiorem?
Energooszczędne domy szkieletowe
Trzeba przyznać, że domy szkieletowe mają swoich zwolenników, jednak w dużej mierze wielu specjalistów uznaje, iż na polskie warunki atmosferyczne te domy nie są dobre. Nic bardziej mylnego, bowiem w naszym kapryśnym klimacie odpowiednio zabezpieczone domy sprawdzają się idealnie. A na dodatek pozwalają na oszczędności finansowe w kwocie nawet do 5000 zł rocznie przeznaczonych na ogrzewanie. Tak ogromna kwota pieniędzy na rok (a jak to wygląda w perspektywie 10 lat? To przecież aż 50 000 złotych!) nie przekonuje jednak ludzi, którzy uważają, że drewniane domy to jedynie zręczny chwyt marketingowy stosowany przez deweloperów do zainteresowania swoją ofertą.
Odpowiednio dobrane drewno
Jeżeli jednak uznamy, że domy szkieletowe są czymś dobrym i będziemy chcieli w nie zainwestować, to zwracajmy uwagę na to, że musi być to drewno iglaste posiadające odpowiednie certyfikaty CE. Do tego technologia szkieletowa przewiduje określone przekroje profili dla poszczególnych ścian. Wynoszą one dla: dla ścian zewnętrznych 14,5cm x 4,5 cm, dla ścian wewnętrznych 9,5cm x 4,5cm, a dla krokwi i stropu 20cm x 4,5 cm.Niektórzy producenci mają przybliżone wartości takich profilii.