Strona główna » Rozwód bez orzekania o winie
Biznes

Rozwód bez orzekania o winie

Pogłębiające się kryzysy, brak porozumienia w ważnych kwestiach czy różnice charakteru często prowadzą w jednym kierunku – do rozwodu. Wbrew pozorom rozwód nie musi oznaczać batalii ze współmałżonkiem. Część definitywnie rozstających się par decyduje się na polubowny rozwód bez orzekania o winie. Czym charakteryzuje się tego typu postępowanie? Sprawdź!

Szybki rozwód? To możliwe!

Osoby decydujące się na rozwód bez orzekania o winie znacząco redukują ilość stresu związanego z postępowaniem sądowym. Zgodność w kwestii podziału majątku, wysokości alimentów przysługujących dzieciom czy formy kontaktów z małoletnimi potomkami znacząco usprawniają przebieg procesu. Sąd nie musi przesłuchiwać świadków ani analizować opinii biegłych, aby rozstrzygnąć palące spory. W efekcie do rozwiązania małżeństwa często wystarczą dwa spotkania w sądzie (w niektórych przypadkach postępowanie zamyka się w jednej rozprawie).

Polubowny rozwód a alimenty

Rozwód pociąga za sobą wiele poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest nałożenie na partnera obowiązku alimentacyjnego. Co ważne, jeśli jeden z byłych współmałżonków znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, może sądownie ubiegać się o wsparcie od byłego partnera. To, czy sąd ogłosił wcześniej rozwód z orzeczeniem lub bez orzeczenia o winie jednej ze stron, nie ma w tym przypadku znaczenia.

Specjalistyczna pomoc

Pierwszym etapem rozwodu jest sporządzenie odpowiedniego pozwu. Aby mieć pewność, że wszystkie dokumenty będą odpowiednio uzupełnione i trafią do sądu we właściwym czasie, warto skorzystać z pomocy prawnika, który będzie trzymał rękę na pulsie na wszystkich etapach postępowania. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.