Strona główna » Budownictwo prefabrykowane kiedyś i dziś
Dom i Wnętrze

Budownictwo prefabrykowane kiedyś i dziś

Budownictwo prefabrykowane wielu inwestorom i klientom wciąż kojarzy się z bylejakością. Niesłusznie – choć wzniesione w okresie PRL budynki z wielkiej płyty nie grzeszą najlepszym wykonaniem, to nowoczesne prefabrykaty wyróżniają się bardzo wysoką jakością.

Czemu budownictwo prefabrykowane tak źle się kojarzy?

Prefabrykowane elementy konstrukcyjne w budownictwie zaczęto szeroko wykorzystywać w latach 50 i 60 XX wieku. O ile w niektórych krajach, takich jak chociażby Szwajcaria, dość szybko zrezygnowano ze stosowania takich rozwiązań, to w innych – jak chociażby w Polsce – budynki z wielkiej płyty wznoszono aż do lat 90.

Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wzniesienia wielkich budynków w krótkim okresie czasu. Największym grzechem budownictwa PRL była jednak niedbałość. Wielkie elementy konstrukcyjne były łączone ze sobą byle jak, przez co gotowe lokale miały wiele wad – przeciekające sufity, odstające od elewacji balkony, pękające ściany. Prefabrykowane ściany betonowe niejednokrotnie posiadały niskiej jakości zbrojenia, które pod wpływem wilgoci wysadzały fragmenty ścian i powodowały rdzawe nacieki na elewacji.

Nowoczesne budownictwo prefabrykowane – proces produkcji

Na szczęście tamten rozdział historii budownictwa jest już zamknięty. Współczesne budownictwo prefabrykowane pozwala na wzniesienie budynków w krótkim czasie, do minimum ograniczając ilość prac wykonywanych na placu budowy. Pozwala też budować domy i budynki użyteczności publicznej naprawdę wysokiej jakości, a to dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i zachowaniu najwyższych standardów wykonania – zarówno w fabryce, jak i na placu budowy.

Powstawanie prefabrykowanych ścian betonowych zaczyna się w biurze projektowym. Inżynierowie dzięki dokładnym wyliczeniom są w stanie skonstruować elementy o optymalnych parametrach takich jak grubość czy ilość i rozmieszczenie zbrojeń.

Następnie w hali produkcyjnej odlewane są poszczególne elementy budowli. Ściany produkowane są wraz z niezbędnymi otworami na okna, drzwi czy instalacje wodne, elektryczne i grzewcze. Prefabrykowane ściany betonowe oraz inne elementy konstrukcyjne produkowane są według najczęściej stosowanych wzorców, bądź na potrzeby konkretnej inwestycji – zgodnie ze szczegółowymi specyfikacjami biura projektowego.

Prefabrykaty na placu budowy

Zastosowanie prefabrykowanych ścian betonowych pozwala wznieść budowlę szybko, bez względu na pogodę, ograniczając do minimum ilość pracy na placu budowy. Konieczne jest jednak zapewnienie dobrej drogi dojazdowej i miejsca na dźwig, który niezbędny jest do rozładunku prefabrykatów i ich montażu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny prefabrykowane ściany betonowe.